Čoho sa držať pri výbere toho správneho zamestnanca?

Výberové konania sú niekedy zdĺhavé a vyčerpávajúce nie len pre samotných uchádzačov. Vybrať vhodného zamestnanca do tímu nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pri výbere toho správneho zamestnanca musí podnikateľ brať ohľad na množstvo premenných.

Dôležité je poznať svoj tím ľudí. Akým spôsobom medzi sebou komunikujú, ako sa podporujú, aký majú prístup k inováciám vo firme a v neposlednom rade, aj aký je ich priemerný vek. Zamestnanca teda spomedzi kandidátov treba vyberať aj s ohľadom na to, aby zapadol do kolektívu. Teda nie len na základe osobných preferencií a splnených profesných požiadaviek. Niekedy sa môže ukázať, že schopnosť začleniť sa do tímu je dôležitejšia ako už nadobudnuté znalosti, potrebné k výkonu práce. Predsa, pokiaľ je budúci zamestnanec ochotný učiť sa novým veciam a vzdelávať sa, tak aj po profesnej stránke sa môže podstatne zlepšiť. A tak vo výsledku, môžete mať schopného zamestnanca a zároveň dobrého člena tímu. Na prístupe „vychovať si svojho zamestnanca“ na obraz svojej firmy, nie je nič zlé. Každý chce mať predsa v podniku zamestnanca, ktorý firmu berie vníma ako vlastnú, a preto je niekedy výhodou vziať do tímu aj juniora s chuťou učiť sa.

Nasledujúce tipy, Vám môžu pomôcť pri výbere správneho zamestnanca do Vášho tímu:

  1. Stanovte si kritéria: Aké zručnosti a  schopnosti by mal kandidát spĺňať, akú prax by mal mať už za sebou, aké by mal mať komunikačné a vyjadrovacie schopnosti.
  2. Pripravte si otázky a modelové situácie: Zoznam otázok, Vám pomôže získať potrebné informácie a modelové situácie, Vám zase pomôžu v detailnejšom odkrývaní osobnosti kandidáta. Vďaka čomu zistíte aj to, akú má tendenciu reagovať na vzniknuté situácie. Pripravte si aj otázky odhaľujúce mieru kritického zmýšľania a kreatívneho myslenia.
  3. Zistite, akú má motiváciu zamestnať sa u Vás: Kým bude kandidát rozprávať, vy si všímajte jeho verbálny aj neverbálny prejav.
  4. Praktická skúška na overenie si schopností a zručností: Pokiaľ je to možné a dovoľuje Vám to čas aj priestor, opýtajte sa kandidáta, či je ochotný hneď alebo po dohode na dátume, zúčastniť sa skúšobnej hodinky, dvoch. Vy tak zistíte, či je vhodný adept na danú pozíciu, či zapadne do kolektívu, nakoľko budete mať aj spätnú väzbu od ďalších zamestnancov. A koniec koncov, bude to výhodné aj pre neho samotného.
  5. Forma panelového alebo skupinového pohovoru: Zvážte, či nechcete pozvať k sebe na pohovor aj niektorých ľudí z tímu. Môže Vám to priniesť iný pohľad na kandidáta a zistíte aj, či má skutočne tímového ducha, a je vhodný práve do Vášho tímu.
  6. Vypýtajte si referencie: Aj krátky popis skúseností bývalého zamestnávateľa môže mať nejakú výpovednú hodnotu.
  7. Na pohovor si nezabudnite preštudovať životopis: Vďaka načítanému životopisu kandidáta Vám môže napadnúť vhodná otázka. Životopisy by som si usporiadala od najvhodnejšieho po najmenej vhodný, a v tom poradí aj pozývala na pohovory.
  8. Dôkladne zhodnoťte pohovor: Po každom jednom uchádzačovi si dôkladne zhodnoťte daný pohovor. Hodnotiť môžete nie len splnenie profesných požiadaviek ale aj vyjadrovacie schopnosti, pravdepodobnosť zapadnutia do kolektívu, deklarovanú motiváciu uchádzača.

A na záver, keď sa už raz rozhodnete pre jedného z kandidátov, neľutujte svoje rozhodnutie. Verte, že ste sa v danú chvíľu rozhodli najlepšie ako ste vedeli. A čo sa týka skúšobnej doby a pracovných zmlúv … s tým Vám vie poradiť aj advokát. U bežného zamestnanca nemusí byť totiž žiadna skúšobná doba. Avšak pre Vás ako zamestnávateľa je pravdepodobne výhodné ju zakomponovať do zmluvy v odporúčaných troch mesiacoch, ako je zvykom.